ide inşaat

IDE Construction has been operating in construction sector for 40 years with its engineering experience. During this period it has signed many projects such as housing, workplace, factory and infrastructure, etc… All our managers are specialists in engineering sphere so that our clients can be sure in high-quality service. With this management approach, the first priority of IDE Construction has always been security of its projects. IDE Construction provides more than 500 families with confidence and modern housing concept till today.

IDE Construction has completed numerous committed organizations and institutions successfully in various sectors including cement factories especially in Turkey.

In this context IDE Construction completed institution and organization’s bunker, silo, storage and loading facility, canal, road, substructure and superstructure, and also social facilities of them such as housing, mosque and business buildings.

Besides its own constructions IDE Construction has contributed to the projects of many other buildings in the sector .
As the result of this growth, IDE Construction has joined to steel industry and established IDE Metal in 2007. This brand deals with the domestic and foreign trade of aluminium, stainless steel and galvanized sheets, stainless steel tubes, square and rectangular tubes and bars.

Tamamlanmış Konut Projeleri

Konsept Niğde

Özgün mimarisi, sağlam inşaat kalitesi, en ince ayrıntısına kadar iyi değerlendirilmiş geniş ve ferah yaşam alanları, en iyi malzeme ve 1. sınıf işçiliği ile çevrede örnek gösterilecek bir yaşam alanı.

Adana KOOP Toplu Konut İnşaatı

Adana Koop. kuzey Adana’ da yüzlerce aileyi güvenli, çağdaş toplu konut anlayışıyla buluşturdu.
İde İnşaat, Adana Koop. bünyesindeki inşaatlarını 2010 yılında başarıyla tamamlamıştır.

Huzur Evleri Mh. / Adana Kaya Apt. A Blok

Huzur Evleri Mahallesinde yeni bir yaşam alanı kuruldu. 3.300 m2’de, 19 aile İde İnşaat’ın sağlam inşaat kalitesiyle buluştu.

Huzur Evleri Mh. / Adana Kaya Apt. B Blok

Huzur Evlerinde farklı bir proje daha. 4 oda + 1 salon, geniş ve konforlu daire arayanlar İde İnşaat’ı tercih ettiler.

Mavi Bulvar / Adana Kaya Apt.

İde İnşaat, modern mimarisi ve insana güven veren inşaat kalitesiyle ön plana çıkan Mavi Bulvardaki projesini 2003’te tamamladı.

S. Demirel Blv. / Adana 5 Ocak Apt.

Adana’nın en gözde semtlerinden birisinde, Süleyman Demirel Bulvarı üzerinde İde İnşaat’ın altına imza attığı modern bir proje.

S. Demirel Blv. / Adana Mert Apt.

Süleyman Demirel Bulvarında İde İnşaat’ tan göl manzaralı daireler.

S. Demirel Blv. / Adana Yusuf Ünlü Apt.

Yine Süleyman Demirel Bulvarı üzerinde, yapımı İde İnşaat tarafından gerçekleştirilen ve 27 ailenin tercih ettiği bir apartman.

Çınarlı Mh. / Adana Kaya Apt.

Adana şehir merkezinde, bir çok yere yürüme mesafesinde, Atatürk Bulvarı ve Ziyapaşa Bulvarı arasında daire ve işyerlerinden oluşan bir proje.

T. Özal Blv. / Adana Kardelen Apt.

Kentin en çok tercih edilen bulvarlarından bir tanesi Turgut Özal Bulvarı üzerinde, Cumhuriyet Parkı ile iç içe, muhteşem manzaralı bir yaşam alanı.